Results 2020

Results on Time Team: 
To consult the results per race, per event or per countryand visualize the race profiles on graphics, CLICK HERE

Back to the list of events

Relais/Relay Sénior Homme/Man 8x250 FR

Place Name Structure 500 1000 1500 2000 Finish
1 NOUGAREDE Antoine
REPPELIN Romain
BARATIN Benoit
LEQUY Jordan
Lyon CA 01:21,6 (48) 02:42,0 (42) 04:10,1 (41) 05:35,8 (37) 05:35,8
2 BRABANT Julien
TANGHE Olivier
DELPLACE Olivier
LOORIUS Frederic
Gravelines USA 1 01:26,7 (42) 02:49,0 (42) 04:14,3 (43) 05:38,8 (48) 05:38,8
3 JOIRET Steve
SANTERRE Vincent
DETEMMERMAN Jody
AUGUSTO Jean-Philippe
SETE AV 01:29,5 (46) 02:57,0 (37) 04:22,1 (54) 05:48,7 (45) 05:48,7
4 HAGEMANN Christian Thor
VALBIRK Magnus
LENZING Emil
ZIER Magnus
Danish Rowing Federation 01:27,4 (56) 02:56,0 (52) 04:22,8 (46) 05:48,8 (60) 05:48,8
5 REVERCHON Remi
NOTTELET-TOLLARD Mathis
MAILLARD Jean
MERCIER Jean
Joinville AMJ 01:27,8 (48) 02:53,8 (46) 04:22,2 (44) 05:49,6 (48) 05:49,6
6 CHARLTON Ben
PURSER Tony
STEELS Brett
HARES Robert
British Army 1 01:27,6 (42) 02:54,2 (42) 04:21,5 (47) 05:52,1 (46) 05:52,1
7 CONSTANZA Corentin
REMY Thibault
SEVERIN Anthony
KHENG Guillaume
Meyzieu Av 1 01:29,2 (42) 02:56,1 (44) 04:26,3 (38) 05:55,3 (44) 05:55,3
8 BLOCKLET Arnaud
DUBOIS Quentin
DEROO Emilien
DECRIEM Adrien
Gravelines USA 2 01:30,6 (44) 02:58,1 (44) 04:32,1 (33) 05:58,0 (44) 05:58,0
9 SAXTON James
NEWCOME Andy
JACKMAN Tom
SAVAGE Paul
Royal Air Force 01:27,3 (42) 02:53,2 (50) 04:30,7 (39) 06:01,3 (40) 06:01,3
10 FARGES Antoine
LOEILLOT-MATTEI Martin
BOHRER Gislain
DUFLOCQ Julien
Melun CN 1 01:32,8 (40) 02:59,1 (48) 04:34,1 (41) 06:01,8 (46) 06:01,8
10 PANGAUD Pierrick
EXERTIER Antonin
YUNG Jolan
COURT FORTUNE Florent
Crossfit Elephas 01:30,6 (43) 03:00,1 (46) 04:31,2 (39) 06:01,8 (45) 06:01,8
12 CRENCA Baptiste
CAROBBIO Cedric
BOUYRELOU Lloyd
BEAUGER David
Five 47 01:31,4 (48) 02:59,5 (40) 04:32,5 (47) 06:02,6 (39) 06:02,6
13 KATSAVRIAS Konstantinos
PANTAZIS Konstantinos
VOUROS Panagiotis
GIOUPIS Georgios
Coast Rowing TeM 01:31,3 (41) 03:02,8 (34) 04:33,1 (37) 06:03,2 (37) 06:03,2
14 MIRALLES Gabriel
MONTAGNON Pierre
LOVY Julien
ADAN Julien
St Jean d Illac JRI/Perpignan Av 66 01:30,8 (40) 03:00,8 (39) 04:33,5 (38) 06:06,6 (41) 06:06,6
15 NASH Paul
CASS Sam
MOODY Dave
PICKETT Alex
Royal Navy HWT 2 01:26,9 (44) 03:11,5 (41) 04:36,5 (39) 06:14,8 (50) 06:14,8
16 PEYRES Loic
GONCALVES David
CALEDEC Mathias
BLEUSE Thomas
Niort AC 01:38,5 (39) 03:06,4 (41) 04:42,9 (42) 06:15,0 (50) 06:15,0
17 ALONSO Damien
GOUTOULY Valentin
CALVO Antoine
GRAIN Dorian
Libos-Fumel CN 01:36,2 (44) 03:06,3 (49) 04:42,0 (42) 06:15,9 (48) 06:15,9
18 LONG Adrian
LEIBA Collin
MOSS Stewart
THOMSON James
Royal Navy Hwt1 01:31,2 (43) 03:06,3 (45) 04:40,4 (39) 06:16,3 (36) 06:16,3
19 CRETIENT David
CAMMAS Denis
MICHOT Sebastien
MEAR Guillaume
Melun CN 2 01:33,0 (39) 03:05,6 (40) 04:40,6 (38) 06:17,0 (37) 06:17,0
20 LHERITIER Constant
MARTIN Hugo
MIRBEL Axel
MACIOCE Alexandre
Chalon sur Saone CA 01:32,4 (38) 03:07,7 (41) 04:41,3 (41) 06:17,3 (44) 06:17,3
21 ROUMANILLE Gael
ROUX Mathis
FERRER-TAPIS Hugo
DURAND Angelo
Beaucaire Av 01:33,4 (45) 03:06,2 (37) 04:43,3 (45) 06:18,4 (40) 06:18,4
22 VERNAZ Michel
CARMONA Clement
ZOCOLA Cedric
ROCH Hugo
Evian CA 01:30,7 (46) 03:09,3 (41) 04:43,3 (47) 06:19,6 (41) 06:19,6
23 FAUCHEUX Vincent
CHAUBRON Guillaume
GRESSE Simon
TURMO Vincent
Agen Av/Boulogne 92 01:34,9 (36) 03:09,9 (39) 04:46,1 (33) 06:22,9 (37) 06:22,9
24 DAUSQUE Adrien
DAUSQUE Alexandre
HERMAN ThimotŽ
LHOMME Antoine
Boulogne Av 1 01:32,2 (40) 03:05,5 (38) 04:45,1 (36) 06:26,1 (37) 06:26,1
25 MARTêNEZ Iv‡n Gonzalo
JOVER Juan CŽsar
DE DIOS RubŽn
BENAVENTE MoisŽ
Team Espagne 01:33,9 (52) 03:08,8 (46) 04:48,6 (48) 06:27,8 (46) 06:27,8
26 MARCOS Gabriel
ARTHAUD Valentin
FOURNIER Romuald
AMRANE Rafik
Meyzieu Av 2 01:37,7 (51) 03:15,8 (43) 04:51,4 (48) 06:31,1 (43) 06:31,1
27 MOSCATELLO Pierrick
VAN ROEY Steven
BARRAS Mathieu
GOUDET Olivier
Just rOw It M2 01:38,6 (39) 03:14,5 (42) 04:59,1 (33) 06:31,5 (46) 06:31,5
28 REMY Florian
TROPEE Aurelien
CHARVERIAT Alexis
HERAT Yannick
FIRT 01:37,8 (39) 03:17,6 (37) 04:55,9 (38) 06:34,4 (40) 06:34,4
29 APARD Florent
SERRAILLE Romain
FASSOLETTE Pierre Olivier
CREPEL Alexandre
Roanne-le Coteau Av 01:35,5 (36) 03:14,0 (35) 04:55,2 (34) 06:36,5 (35) 06:36,5
30 ROCHEDY Nicolas Alfred
RODRIGUEZ Sebastien
GOURSOLLE Thierry
JANEAU Jean-Francois
Les papa's Just rOw It 01:36,5 (36) 03:17,9 (33) 04:58,7 (33) 06:40,1 (35) 06:40,1
31 WELCH Phil
DONE Jeremy
COUSSENS Charlie
MUMBY Craig
British Army 01:40,7 (43) 03:19,0 (51) 05:08,7 (36) 06:41,2 (45) 06:41,2
32 DAUSQUE Amaury
GRASSELI Enzo
WALLE Thibaut
BOULOGNE Clement
Boulogne Av 2 01:38,7 (38) 03:22,0 (39) 05:10,0 (31) 06:47,6 (41) 06:47,6
33 THIRY Vincent
OSSWALD Bruno
REYNOLDS Loukas
BENEY David
Strasbourg RC 01:42,0 (38) 03:25,0 (34) 05:09,4 (36) 06:53,3 (33) 06:53,3
34 MORLAAS-COURTIES Pascal
DESBOIS Gaetan
SARROUY Marc
GARRAUD Didier
Butry sur Oise VOA 01:38,4 (29) 03:29,5 (29) 05:04,5 (32) 06:54,6 (39) 06:54,6
35 HOWE Nick
CONNOR Dan
BRANSON Mark
CHARRETT Richard
Royal Navy LWT 01:43,0 (48) 03:26,8 (36) 05:11,7 (40) 06:54,7 (38) 06:54,7
39 GUILLARD Rodolphe
SOCHER Ulrich
TASSY Alain
LEVASSORT Herve
Sevres VSN 01:48,1 (32) 03:32,1 (30) 05:25,3 (34) 07:03,8 (32) 07:03,8
41 ALIX Guillaume
RENARD Jerome
LE BOUSTOULLER Loic
LATOUCHE Franck
Belbeuf CN 2 01:48,8 (32) 03:31,4 (31) 05:26,2 (32) 07:15,3 (29) 07:15,3
43 DIRLAOUEN Yann
DUCROCQ Eric
QUESNEL Nicolas
TOUTAIN Jean_Marc
Belbeuf CN 1 01:52,2 (37) 03:35,1 (40) 05:33,0 (35) 07:18,5 (39) 07:18,5
47 VAN DER MEIJ Joost
LIMA Manuel
FERREIRA Pedro
MICHELET Jonathan
Boulogne 92 01:52,1 (38) 03:46,5 (32) 05:35,5 (30) 07:27,8 (34) 07:27,8
48 MARTINS David
MARIGNIER Franck
PESTY William
AUJOUANNET Sylvain
Montargis AC 01:52,6 (29) 03:40,8 (39) 05:31,2 (35) 07:30,7 (35) 07:30,7
53 TOUSSENEL Francis
TOUSSENEL Amaury
TOUSSENEL Pierreedouard
TOUSSENEL Thibault
LYON CA 2 02:00,7 (28) 03:54,5 (49) 05:58,5 (26) 07:55,2 (48) 07:55,2

Event sponsors