Results 2020

To view the results of WRICH 2019 in Long Beach, California (USA), click here.
To view the results of the WRICH 2018 in Alexandria, Virginia (USA), click here.
The table below shows the results of the 2019 French Championships.

Back to the list of events

Indiv Sénior Homme/Man 500

Place Name Country age Structure 500 1000 1500 2000 Finish
1 CLAPP Phil Mad team IRC (MAD) 01:12,3 (49) 01:12,3
2 NAUKKARINEN Joel Rowing Finn 01:14,8 (51) 01:14,8
3 MATZ Vincent Sete Av 01:15,0 (46) 01:15,0
4 KHENG Guillaume Meyzieu Av 1 01:19,5 (39) 01:19,5
4 SCOTT Chris MAD Team IRC 01:15,1 (40) 01:15,1
5 PIIK Rainar Estonia 01:15,6 (51) 01:15,6
6 VYAZOVKIN Alexander Russian Federation 01:16,3 (50) 01:16,3
7 BARATIN Benoit Lyon CA 01:16,5 (44) 01:16,5
8 COUTURIER Alban Lyon AUN 01:18,7 (40) 01:18,7
9 LUCAS Scott British Army 1 01:21,2 (48) 01:21,2
9 CUTAJAR Clyde Malta Rowing Association 01:18,9 (43) 01:18,9
10 CASAGRANDE Leo Verdun CN 01:19,3 (48) 01:19,3
11 LEVASSEUR Alec Beaucaire Av 1 01:21,7 (48) 01:21,7
11 KATSAVRIAS Konstantinos Coast Rowing Team 01:19,8 (37) 01:19,8
12 MORUZZI Lucas TGrow 01:20,6 (48) 01:20,6
13 CHARLTON Ben British Army 01:22,6 (46) 01:22,6
13 PAPIN Matthieu Angers Nautique Aviron 01:21,3 (52) 01:21,3
14 CRENCA Baptiste AGEN AV 01:23,1 (51) 01:23,1
14 DESTRAIT Tristan Romans ARP 01:22,3 (47) 01:22,3
15 BOURRELY Matthieu Indiv 01:23,2 (43) 01:23,2
15 LAOUITI Houssem Valence Av 01:22,6 (49) 01:22,6
16 VOIRIN Benjamin CAP Marara Tahiti 01:24,0 (41) 01:24,0
17 BAJADA Anthony Malta Rowing Association 01:23,7 (54) 01:23,7
17 ARAKELIAN Clement Bressols AC 01:24,1 (49) 01:24,1
18 MEVEL Thibault Indiv 01:23,9 (54) 01:23,9
20 ASTARIE LŽo CrossFit Atalante 01:24,2 (48) 01:24,2
25 ALONSO Damien Libos-Fumel CN 01:26,0 (50) 01:26,0
26 CARRASCO Benjamin Condrieu SN 01:27,4 (40) 01:27,4
27 PURSER Tony British Army 1 01:26,2 (40) 01:26,2
28 REMY Thibault Meyzieu Av 3 01:26,4 (44) 01:26,4
29 HAMONIAU Tristan PosŽidon 01:26,6 (45) 01:26,6
35 ANDREOLLI Alessandro Prosport Trento Italy 01:27,7 (37) 01:27,7
35 URSO Stefano CrossMAG 01:27,7 (44) 01:27,7
37 SAGON Gael Coudekerque en 01:27,8 (39) 01:27,8
40 SCOTT Daniel Team GB 01:29,3 (56) 01:29,3
42 RIGAUX Matthieu Royal Club Nautique de Tournai 01:29,4 (43) 01:29,4
43 ROUX Mathis Beaucaire Av 3 01:29,6 (38) 01:29,6
45 COMANICI Liviu-Cristian Roumanie 01:30,1 (48) 01:30,1
49 DANIEL-LOUISY Guillaume ASCN LA FREGATE 01:30,7 (40) 01:30,7
53 FERRER-TAPIS Hugo Beaucaire Av 2 01:31,5 (38) 01:31,5
56 HERVY Pierre Nantes CA 01:31,9 (51) 01:31,9
56 FINEZ Valentin ASKIP by FarProd 01:31,9 (49) 01:31,9
58 BAHIN Lucas VILLEFRANCHE AUN 01:32,4 (38) 01:32,4
62 MEZIERES Richard Incept 01:33,1 (44) 01:33,1
66 ZOCOLA Cedric Evian CA 01:34,2 (43) 01:34,2
67 SHERLOCK Michael St. Patrick's Rowing Club 01:34,5 (50) 01:34,5
69 SEVERIN Anthony Meyzieu Av 2 01:35,1 (39) 01:35,1

Event sponsors