Results 2020

Results on Time Team: 
To consult the results per race, per event or per countryand visualize the race profiles on graphics, CLICK HERE

Back to the list of events

Indiv 55-59 ans Homme/Man Poids léger/Lightweight 2000

Place Name Country age Structure 500 1000 1500 2000 Finish
10 CALLAGHAN Shaun Steepholme Pirates 01:40,9 (33) 03:22,4 (33) 05:03,8 (34) 06:46,7 (37) 06:46,7
12 REITER Josef Concept 2 Team Germany 01:41,5 (36) 03:25,2 (32) 05:08,3 (33) 06:50,1 (34) 06:50,1
16 SIGRIST Kevin Indiv 01:43,5 (31) 03:27,8 (31) 05:12,3 (32) 06:55,9 (33) 06:55,9
17 SOINI Pentti Keravan Urheilijat 01:42,0 (39) 03:25,9 (39) 05:10,8 (39) 06:56,8 (43) 06:56,8
18 LOUAZEL Patrick Annecy CN 01:43,3 (31) 03:28,5 (30) 05:13,6 (31) 06:56,9 (34) 06:56,9
19 MIGNEAUX Patrick Polytechnique 01:44,2 (37) 03:28,8 (33) 05:14,2 (31) 06:57,9 (33) 06:57,9
23 TAGUE Steve Sub 7 IRC 01:43,2 (35) 03:27,7 (34) 05:14,1 (34) 07:02,1 (34) 07:02,1
25 MORIN Yves France CN 01:45,5 (32) 03:31,8 (32) 05:18,4 (33) 07:04,7 (36) 07:04,7
26 WINTER Jean Christophe CAP Marara Tahiti 01:45,1 (32) 03:30,9 (31) 05:17,7 (33) 07:05,8 (36) 07:05,8
30 RIZZATO Roberto Prosport Trento Italy 01:46,2 (30) 03:34,1 (29) 05:21,7 (30) 07:07,8 (32) 07:07,8
32 CARLSEN Trond Inge Skullerud Sport Senter 01:46,1 (37) 03:34,1 (36) 05:23,8 (36) 07:11,2 (37) 07:11,2
34 BRANSON Mark Royal Navy 01:48,4 (33) 03:36,6 (32) 05:24,9 (32) 07:13,1 (33) 07:13,1
35 NICOD Frederic Saint-Fons SNS 01:49,4 (32) 03:38,1 (31) 05:26,5 (32) 07:13,6 (34) 07:13,6
36 LAUNAY Philippe Monaco SN 01:43,2 (33) 03:30,7 (31) 05:22,1 (32) 07:15,1 (32) 07:15,1
37 MOYE Hans-Werner Bremerhavener Ruderverein 01:44,3 (35) 03:34,6 (33) 05:27,0 (33) 07:15,4 (33) 07:15,4
45 COALE Robert Rowing Club SRP 01:48,1 (36) 03:41,9 (32) 05:35,2 (32) 07:26,9 (34) 07:26,9
47 WINTER Olivier Saint-Omer Av 01:49,4 (29) 03:41,0 (28) 05:34,5 (29) 07:28,6 (32) 07:28,6
48 PALAZZI Paolo Ippolife 01:52,6 (32) 03:44,8 (30) 05:36,4 (31) 07:29,2 (34) 07:29,2
50 VAN DER MEIJ Joost Boulogne 92 01:52,8 (30) 03:48,6 (28) 05:41,5 (30) 07:33,5 (29) 07:33,5
53 THEOPHANIDES Stephane Indiv 01:53,0 (32) 03:48,1 (29) 05:43,9 (28) 07:37,1 (32) 07:37,1
55 ROBERT Maurice A O Buc 01:54,8 (27) 03:49,7 (27) 05:44,9 (28) 07:38,2 (31) 07:38,2
61 LEQUEMENER Olivier Paris US Metro 01:57,8 (29) 03:56,7 (27) 05:55,2 (27) 07:50,2 (28) 07:50,2
62 DUHAMEL Olivier A O Buc 1 01:59,8 (34) 03:57,9 (32) 05:57,1 (30) 07:51,6 (30) 07:51,6
63 MARTIN Gilles Champigny sur Marne RS 01:57,2 (29) 03:56,7 (27) 05:55,3 (28) 07:55,4 (32) 07:55,4
64 MURARI Pascal STE Julie Aspla 01:54,1 (32) 03:54,7 (30) 05:55,5 (31) 07:55,5 (32) 07:55,5

Event sponsors