Results 2020

Results on Time Team: 
To consult the results per race, per event or per countryand visualize the race profiles on graphics, CLICK HERE

Back to the list of events

Indiv 50-54 ans Homme/Man 2000

Place Name Country age Structure 500 1000 1500 2000 Finish
1 BENKO Andrew Indiv 01:31,9 (32) 03:04,2 (31) 04:35,8 (31) 06:07,2 (33) 06:07,2
2 PALACIOS Jorge Club Universitario de Regatas-Perœ 01:35,5 (36) 03:10,5 (36) 04:44,8 (37) 06:18,7 (39) 06:18,7
3 LARKMAN Tony MAD Team Indoor Rowing Club 01:35,1 (34) 03:10,8 (33) 04:46,5 (34) 06:19,4 (39) 06:19,4
3 GUERET Pascal SN Oise 2 01:40,4 (31) 03:22,6 (29) 05:05,2 (29) 06:47,0 (33) 06:47,0
4 THORSTENSON Peder United States 01:36,1 (31) 03:11,6 (30) 04:47,4 (32) 06:21,5 (36) 06:21,5
5 GUNLEIFSEN Leif Skullerud sport senter 01:36,1 (32) 03:13,0 (32) 04:49,4 (34) 06:23,8 (39) 06:23,8
6 LIOT David Manosque AC 01:34,9 (33) 03:11,5 (31) 04:47,5 (33) 06:26,2 (34) 06:26,2
7 JULIAN Jeffrey Q-Power 01:36,0 (34) 03:13,7 (33) 04:51,5 (33) 06:28,2 (34) 06:28,2
8 SANDERSON Paul Sub 7 01:36,4 (31) 03:16,1 (31) 04:56,7 (32) 06:34,0 (35) 06:34,0
9 J†RGENSON Aivar Estonia 01:36,4 (29) 03:14,2 (29) 04:53,8 (28) 06:36,3 (29) 06:36,3
10 MCMURTRY James NPA 01:39,7 (28) 03:18,9 (30) 04:59,4 (29) 06:38,0 (29) 06:38,0
11 PRUCE Richard Sub 7 IRC 01:39,2 (32) 03:19,1 (30) 04:59,2 (32) 06:39,1 (36) 06:39,1
12 GORGUET Olivier Perreux SN 1 01:40,0 (34) 03:21,7 (31) 05:02,9 (33) 06:39,8 (38) 06:39,8
13 DOMERGUE Lucas Remes CROSSFIT 01:39,0 (34) 03:19,7 (32) 05:00,6 (33) 06:40,3 (34) 06:40,3
14 HEILSBERG Peter Concept 2 Team Germany 01:35,3 (43) 03:17,3 (42) 05:00,8 (39) 06:40,5 (40) 06:40,5
15 ROUTIER-SCAPPUCCI Jean-Charles GRENOBLE AV 01:37,8 (29) 03:18,4 (28) 05:01,5 (28) 06:40,7 (33) 06:40,7
16 EGE Eric Indiv 01:39,9 (30) 03:20,8 (31) 05:02,0 (31) 06:42,4 (32) 06:42,4
17 VALETTE Herve Port-Marly RC 01:40,2 (28) 03:20,4 (26) 05:01,0 (28) 06:43,2 (29) 06:43,2
18 MATTHEWS Warren Sub 7 IRC 01:37,1 (30) 03:17,6 (30) 05:01,8 (30) 06:43,5 (31) 06:43,5
19 CHAUSSON Christophe Villefranche AUN 01:38,2 (32) 03:18,7 (30) 05:00,3 (31) 06:44,2 (32) 06:44,2
19 GISSEN Paul Indiv 01:40,6 (33) 03:21,1 (34) 05:02,5 (35) 06:44,2 (36) 06:44,2
21 AXELSON Thomas Skullerud Sport Senter 01:42,8 (31) 03:25,0 (31) 05:07,0 (32) 06:45,5 (34) 06:45,5
22 PIGOIS Olivier Indiv 01:37,2 (46) 03:19,4 (34) 05:05,2 (32) 06:50,7 (32) 06:50,7
23 WATSON Declan Lady Elizabeth Boat Club 01:39,1 (33) 03:20,5 (31) 05:09,5 (29) 06:52,1 (31) 06:52,1
24 MAGNUS Kaeck Vaxholm RF, Sweden 01:42,2 (30) 03:26,9 (29) 05:11,7 (30) 06:52,6 (32) 06:52,6
25 BLANC Philippe Marmande Av 01:41,2 (31) 03:25,6 (31) 05:10,8 (30) 06:52,9 (34) 06:52,9
26 D'HEM Christophe Dunkerque SP 01:41,7 (33) 03:24,1 (31) 05:09,3 (30) 06:55,0 (33) 06:55,0
27 GUILLARD Rodolphe Sevres VSN 01:41,5 (27) 03:25,8 (25) 05:10,9 (27) 06:55,1 (28) 06:55,1
28 BRESSON Laurent Compiegne SN 01:41,0 (33) 03:24,7 (32) 05:09,5 (32) 06:55,7 (33) 06:55,7
29 EPAILLY Olivier La Seyne sur Mer Av 01:44,2 (31) 03:29,1 (28) 05:13,3 (29) 06:56,5 (31) 06:56,5
30 WALPOLE Anthony Fitness Matters IRC 01:44,1 (29) 03:29,3 (29) 05:14,1 (29) 06:56,7 (31) 06:56,7
30 KOPER Alexandre Nantes CLL Av 01:42,8 (30) 03:26,8 (29) 05:11,6 (30) 06:56,7 (31) 06:56,7
32 BOURNE Tim The Gym 01:42,8 (32) 03:29,2 (31) 05:15,7 (31) 06:58,2 (32) 06:58,2
33 RIJNEVELD Oscar Concept2 01:42,2 (34) 03:27,7 (31) 05:13,5 (31) 06:58,3 (32) 06:58,3
34 HUBERT Benoit Perreux SN 2 01:40,8 (33) 03:27,5 (29) 05:14,9 (28) 06:59,6 (30) 06:59,6
35 CAROLIN Jean-Claude Indiv 01:40,8 (31) 03:28,0 (28) 05:14,8 (30) 07:00,3 (33) 07:00,3
36 CHRIST Roderich Concept 2 Team Germany 1 01:41,6 (32) 03:26,3 (32) 05:12,8 (32) 07:01,1 (32) 07:01,1
37 DOMINA Salvatore Ippolife 01:40,0 (33) 03:27,2 (31) 05:15,3 (33) 07:01,8 (35) 07:01,8
38 LEBON Marc ENCOURAGEMENT - SESN 01:42,3 (33) 03:29,6 (31) 05:19,1 (31) 07:05,4 (32) 07:05,4
39 RUAMPS Jean Villeneuve Av 01:45,3 (29) 03:30,2 (29) 05:17,2 (29) 07:07,7 (30) 07:07,7
40 VELLY Jean Francois QUIMPER CA 01:44,0 (29) 03:30,5 (27) 05:19,9 (27) 07:09,9 (28) 07:09,9
41 FARHI Emmanuel Hunebelle Musculation Clamart 01:44,6 (30) 03:29,9 (30) 05:20,9 (29) 07:10,0 (29) 07:10,0
42 DALSEM Wiecher SFC Kampen 01:41,7 (31) 03:32,8 (27) 05:26,5 (26) 07:11,6 (29) 07:11,6
43 MEYER Jean-Christophe Reims CNRR 01:45,4 (30) 03:34,2 (28) 05:24,5 (28) 07:14,3 (29) 07:14,3
44 GALLAND Yannick Strasbourg RC 01:48,8 (33) 03:40,6 (31) 05:29,4 (33) 07:14,9 (34) 07:14,9
45 RAGIONIERI Carlo Canottieri San Miniato 01:42,3 (32) 03:30,8 (32) 05:24,0 (31) 07:15,3 (32) 07:15,3
46 MACAREZ Pascal Saint Quentin Av 01:45,7 (35) 03:36,1 (35) 05:27,5 (34) 07:16,4 (39) 07:16,4
47 MALINOWSKI Xavier A O Buc 01:47,7 (28) 03:40,2 (27) 05:33,8 (27) 07:18,8 (31) 07:18,8
49 RAINA Serge MONTPITOL ACLL 01:47,0 (29) 03:38,3 (26) 05:29,6 (27) 07:22,3 (28) 07:22,3
50 FORBES Keith Get Fit Or Die Trying 01:42,2 (33) 03:31,7 (31) 05:29,4 (30) 07:27,8 (30) 07:27,8
51 LANEELLE Dominique Cherbourg Av 01:43,9 (31) 03:29,3 (30) 05:22,9 (29) 07:27,9 (29) 07:27,9
52 GONCALVES Manuel A O Buc 1 01:58,2 (30) 04:00,0 (29) 06:02,2 (29) 08:03,3 (31) 08:03,3
52 ELEZOVIC Milan RowElite 01:50,1 (32) 03:42,7 (30) 05:35,8 (30) 07:28,0 (31) 07:28,0
54 LAMARRE Olivier Lagny SN 01:47,4 (34) 03:40,4 (30) 05:37,0 (29) 07:33,8 (29) 07:33,8
55 NEWCOMBE Andy Royal Air Force 01:52,6 (30) 03:45,6 (29) 05:40,7 (29) 07:35,8 (30) 07:35,8
58 AHYI Jean-Paul Haute Seine SN 01:52,2 (28) 03:48,0 (26) 05:45,3 (27) 07:39,5 (27) 07:39,5
60 MASRI Mohammed Marseille AAS 01:50,1 (31) 03:48,9 (26) 05:49,8 (25) 07:43,9 (31) 07:43,9
61 STRNAD Fabrice Enghien SN 01:54,5 (28) 03:50,1 (27) 05:48,8 (27) 07:44,4 (30) 07:44,4
62 BORRELLI Antonio MiniBase Pachino 01:55,9 (22) 03:53,3 (19) 05:51,7 (21) 07:44,7 (25) 07:44,7
64 SAISSET Henri Paris US Metro 2 01:49,8 (30) 03:47,5 (27) 05:48,9 (28) 07:45,5 (28) 07:45,5
65 DJEFFEL Pierre Strasbourg ISS 01:55,7 (30) 03:52,6 (27) 05:50,5 (27) 07:45,6 (27) 07:45,6
66 WAWRZYNIAK Daniel FLIZE AFPS 01:58,2 (29) 03:58,6 (28) 05:56,8 (27) 07:49,0 (29) 07:49,0
67 PROCOPIO Michele Indiv 01:53,3 (28) 03:47,3 (29) 05:46,8 (28) 07:49,3 (30) 07:49,3
68 HERRERA RUIZ Antonio Indoor Rowing Islas Baleares 02:00,3 (30) 03:59,0 (29) 05:59,3 (30) 07:51,4 (31) 07:51,4
69 NONNENMACHER Thibaud Paris US Metro 1 01:57,9 (26) 03:58,9 (24) 06:01,2 (25) 07:58,6 (28) 07:58,6
71 DESCOUBES Herve Mittersheim US 01:51,2 (33) 03:54,5 (32) 06:04,1 (33) 08:00,0 (37) 08:00,0
73 BERTONE Bruno Hunebelle Musculation Clamart 01:58,4 (42) 03:59,3 (42) 06:01,9 (39) 08:01,9 (37) 08:01,9

Event sponsors