Results 2020

Results on Time Team: 
To consult the results per race, per event or per countryand visualize the race profiles on graphics, CLICK HERE

Back to the list of events

Indiv 30-39 ans Homme/Man 2000

Place Name Country age Structure 500 1000 1500 2000 Finish
1 MORTELETTE Dorian Boulogne 92 01:29,6 (36) 03:00,1 (34) 04:30,6 (34) 06:01,4 (36) 06:01,4
2 DELACHAUME Romain Encouragement-SESN 01:29,2 (33) 03:00,2 (32) 04:32,2 (33) 06:04,4 (34) 06:04,4
3 D'AGATA Pierre Grenoble Av 01:29,4 (36) 03:01,4 (33) 04:34,2 (35) 06:05,9 (34) 06:05,9
4 ABRANTES DE PAULA Ricardo Associa‹o AcadŽmica de Coimbra 01:31,0 (35) 03:02,5 (33) 04:35,8 (34) 06:08,3 (37) 06:08,3
5 MATHIS Johnatan Dunkerque SP 01:31,1 (34) 03:03,6 (32) 04:37,0 (33) 06:10,3 (35) 06:10,3
6 LONG Adrian Royal Navy 01:32,8 (32) 03:06,5 (31) 04:39,7 (32) 06:11,2 (35) 06:11,2
7 FERNANDEZ DIEZ Alberto Espa–a 01:31,6 (32) 03:04,1 (31) 04:39,2 (30) 06:12,5 (32) 06:12,5
8 PELTIER Pierre-Jean PONT A MOUSSON SN 01:31,4 (37) 03:04,6 (32) 04:39,2 (33) 06:12,6 (39) 06:12,6
9 ST…HR Tobias Concept 2 Team Germany 01:33,5 (34) 03:08,0 (34) 04:41,8 (34) 06:13,7 (36) 06:13,7
10 LOORIUS Frederic GRAVELINES USA 01:33,0 (34) 03:07,6 (31) 04:41,9 (31) 06:13,9 (33) 06:13,9
11 OLSZOWKA Jarek League of Rowers 01:32,9 (35) 03:06,9 (32) 04:41,4 (33) 06:16,4 (35) 06:16,4
12 VOISIN Joffrey Le frenchy coach 01:33,6 (33) 03:08,2 (30) 04:43,3 (32) 06:16,7 (35) 06:16,7
13 KORMOS Bence RowElite 1 01:34,9 (33) 03:10,2 (33) 04:46,1 (33) 06:18,6 (34) 06:18,6
14 TOM Jackman Royal Air Force 01:33,7 (35) 03:09,0 (33) 04:45,3 (32) 06:19,2 (33) 06:19,2
15 TAN Jeremy Pulse Lab SG 01:35,4 (33) 03:11,0 (34) 04:45,8 (35) 06:20,3 (37) 06:20,3
16 BACQUET Pierre-Nicolas Nice CN 01:33,1 (35) 03:07,2 (33) 04:43,1 (33) 06:21,0 (34) 06:21,0
17 VAIT Indrek Estonia 01:35,5 (32) 03:11,3 (32) 04:48,8 (33) 06:24,0 (34) 06:24,0
18 LAUDE Geoffrey Dieppe CN 1 01:35,5 (33) 03:13,1 (33) 04:51,3 (32) 06:24,6 (35) 06:24,6
19 SAVAGE Paul Royal Air Force 1 01:35,1 (30) 03:13,2 (29) 04:49,9 (32) 06:24,7 (34) 06:24,7
20 DUGGAN David Kilmacsimon Rowing Club 01:34,3 (36) 03:10,2 (34) 04:48,1 (34) 06:25,1 (34) 06:25,1
21 STEELS Brett British Army 1 01:37,3 (30) 03:14,7 (30) 04:52,4 (29) 06:25,6 (33) 06:25,6
22 BAILLEUX Arnaud Corbeil ASCE 91 01:35,1 (39) 03:13,0 (34) 04:52,3 (34) 06:26,8 (39) 06:26,8
23 MOODY David Royal Navy 1 01:36,6 (35) 03:14,0 (33) 04:51,5 (33) 06:27,2 (36) 06:27,2
24 EIDE Stian Skullerud Sport Senter 01:37,5 (32) 03:15,1 (31) 04:52,6 (31) 06:28,6 (33) 06:28,6
25 SCHWARZ Hannes Concept 2 Team Germany 1 01:37,4 (33) 03:15,0 (32) 04:52,4 (33) 06:28,8 (37) 06:28,8
25 RONDEAU Benjamin Verdun CN 01:39,9 (28) 03:20,2 (26) 04:58,1 (30) 06:28,8 (35) 06:28,8
27 SKODA Hauke Concept 2 Team Germany 1 01:35,1 (35) 03:12,7 (31) 04:50,8 (31) 06:29,0 (32) 06:29,0
28 GUTENKUNST Erik Karl Montreal Rowing Club / Club d'aviron de MontrŽal 01:35,9 (30) 03:13,9 (29) 04:51,8 (30) 06:29,1 (33) 06:29,1
29 TAMIC Pierrick Perreux SN 01:37,2 (33) 03:13,8 (33) 04:51,3 (32) 06:29,7 (35) 06:29,7
30 VINCENT Ludovic Team cfv 01:37,1 (31) 03:14,4 (30) 04:52,4 (28) 06:30,4 (29) 06:30,4
31 MELSON Jon Indiv 01:35,9 (32) 03:14,7 (32) 04:53,7 (33) 06:30,5 (34) 06:30,5
32 MICHELET Quentin Club Nautique Creusotin 01:37,1 (34) 03:16,7 (31) 04:56,4 (32) 06:32,5 (35) 06:32,5
33 ALM Christian Ruderverein Erlangen 01:38,0 (35) 03:17,5 (33) 04:56,2 (33) 06:32,6 (35) 06:32,6
33 MARCHIONINI Thomas Rennes SR 01:38,2 (32) 03:16,6 (32) 04:54,2 (33) 06:32,6 (35) 06:32,6
35 TROPEE Aurelien ST JEAN D ILLAC JRI 01:38,1 (32) 03:17,9 (29) 04:56,8 (30) 06:33,6 (30) 06:33,6
36 ROSS Lawrence RowElite 01:40,3 (29) 03:21,4 (30) 05:00,3 (31) 06:34,1 (35) 06:34,1
37 BOUSQUET Mickael Brive CSN 01:36,9 (35) 03:16,3 (31) 04:57,8 (31) 06:35,4 (35) 06:35,4
38 EMEDY Jean-Franois Hunebelle Musculation Clamart 1 01:37,1 (37) 03:16,3 (34) 04:57,3 (34) 06:35,8 (34) 06:35,8
39 ROY Corentin Mantes AS 01:37,8 (34) 03:17,5 (31) 04:57,3 (31) 06:37,0 (32) 06:37,0
40 GALMICHE Florian Belfort SR 1 01:36,2 (30) 03:16,2 (30) 04:58,4 (30) 06:37,6 (31) 06:37,6
41 TREPKA Piotr Row&ski 01:37,8 (32) 03:15,9 (31) 04:56,3 (30) 06:38,6 (32) 06:38,6
42 CHAOUACHI Wahid TNV Pentathlon Moderne 01:41,4 (30) 03:23,7 (29) 05:03,7 (29) 06:39,0 (30) 06:39,0
43 BUSSOLINO Olivier CrossFit Gravity 01:34,0 (34) 03:14,1 (33) 04:57,2 (33) 06:39,1 (35) 06:39,1
44 HAMONIAU Tristan PosŽidon 01:39,4 (29) 03:20,7 (28) 05:03,3 (29) 06:39,2 (33) 06:39,2
45 POLLOCK Scott British Army 01:40,8 (30) 03:21,9 (29) 05:03,1 (29) 06:39,3 (32) 06:39,3
46 GIROD Maxime LE MANS SA 01:37,0 (36) 03:18,2 (33) 05:01,3 (32) 06:39,8 (36) 06:39,8
47 SCOTT Kevin CAP Marara Tahiti 01:40,6 (33) 03:22,2 (31) 05:03,0 (32) 06:41,3 (34) 06:41,3
48 MIRALLES Gabriel Perpignan Av 66 01:39,9 (31) 03:21,2 (30) 05:03,6 (30) 06:42,2 (34) 06:42,2
49 MERCIER Jean Joinville AMJ 1 01:35,9 (35) 03:15,8 (34) 04:58,7 (31) 06:42,8 (31) 06:42,8
50 LOVY Julien ST JEAN D ILLAC JRI 01:40,1 (28) 03:22,0 (26) 05:03,6 (27) 06:44,5 (28) 06:44,5
51 KERMANI Joseph France CN 2 01:42,0 (30) 03:24,2 (29) 05:06,2 (30) 06:45,0 (30) 06:45,0
52 WELCH Phil British Army 1 01:39,8 (34) 03:20,1 (33) 05:02,2 (34) 06:45,5 (34) 06:45,5
53 FOURDRIN Vincent Villeneuve Av 2 01:40,1 (34) 03:22,6 (32) 05:06,3 (31) 06:46,1 (33) 06:46,1
54 ESPEROU Bertrand Joinville AMJ 2 01:39,6 (34) 03:21,4 (33) 05:05,9 (31) 06:48,6 (32) 06:48,6
55 BENGTSSON Morgan Landskrona Roddklubb 01:40,6 (29) 03:22,3 (29) 05:03,8 (30) 06:48,8 (29) 06:48,8
56 ADAN Julien ST JEAN D ILLAC JRI 01:39,4 (33) 03:22,2 (29) 05:06,9 (30) 06:50,3 (31) 06:50,3
57 LAVOINE Antoine Crossfit Louvre 01:39,7 (30) 03:22,4 (29) 05:06,5 (29) 06:50,5 (29) 06:50,5
58 AUBRY Florent Indiv 01:41,4 (31) 03:23,5 (31) 05:07,4 (29) 06:52,3 (29) 06:52,3
59 CHAVANNE Adrien Indiv 01:43,3 (30) 03:27,9 (29) 05:11,7 (30) 06:53,2 (30) 06:53,2
60 ANDRE Stephane Chateau Thierry Av 1 01:42,7 (27) 03:28,1 (26) 05:13,7 (26) 06:54,8 (29) 06:54,8
61 DEVALERIOLA Julian PJP 01:40,0 (32) 03:24,9 (31) 05:10,7 (32) 06:57,2 (34) 06:57,2
61 ELISSALDE Mathieu PEYREHORADE CCG 01:40,8 (30) 03:24,2 (29) 05:09,7 (30) 06:57,2 (30) 06:57,2
63 SOIA Pierre Villeneuve Av 1 01:43,7 (36) 03:29,0 (35) 05:14,5 (35) 06:57,5 (41) 06:57,5
64 EYRAUD Nicolas Paris US Metro 1 01:43,1 (30) 03:29,3 (28) 05:15,3 (29) 06:59,2 (32) 06:59,2
65 LESTRA Martin France CN 1 01:45,7 (30) 03:30,8 (29) 05:16,3 (28) 06:59,5 (33) 06:59,5
66 G†NTHER Bruce Concept 2 Team Germany 1 01:38,8 (33) 03:23,8 (33) 05:09,6 (34) 07:04,6 (34) 07:04,6
67 TETARD Bruno Indiv 01:39,4 (31) 03:25,1 (31) 05:14,7 (31) 07:05,2 (31) 07:05,2
68 VAN ROEY Steven St Jean d Illac JRI 01:43,1 (30) 03:28,9 (30) 05:18,3 (30) 07:06,8 (29) 07:06,8
69 M†LLER Jens-Peter Concept 2 Team Germany 1 01:47,9 (32) 03:38,3 (29) 05:29,5 (29) 07:15,6 (31) 07:15,6
70 WIPULANANTHARAJAH Nerubhan Paris US Metro 2 01:42,5 (31) 03:32,1 (26) 05:24,6 (26) 07:16,1 (26) 07:16,1
71 RUTZ Olivier L’Arne Crossfit Senart 01:46,9 (30) 03:36,1 (29) 05:27,0 (29) 07:16,2 (29) 07:16,2
72 DREAU Tristan Ferrero 01:45,2 (28) 03:34,8 (27) 05:27,3 (27) 07:20,4 (29) 07:20,4
73 SEGATTA Michele Prosport Trento Italy 01:51,0 (30) 03:43,7 (28) 05:37,6 (27) 07:26,8 (30) 07:26,8
74 ALANORE Xavier Indiv 01:45,2 (30) 03:36,8 (30) 05:33,6 (31) 07:29,3 (30) 07:29,3
75 GREGUOR Nicolas Belfort SR 2 01:46,5 (33) 03:39,5 (32) 05:34,5 (31) 07:29,6 (32) 07:29,6
76 FAUBERT Frederic Club de Musculation RŽmois 01:51,5 (30) 03:45,2 (29) 05:39,0 (30) 07:30,6 (32) 07:30,6
77 PROVOST Damien Indiv 01:47,9 (37) 03:44,3 (33) 05:40,3 (34) 07:32,3 (34) 07:32,3
78 DAUTRESIRE Rodolphe Dieppe CN 2 01:49,4 (36) 03:41,8 (35) 05:36,1 (35) 07:33,2 (34) 07:33,2
79 BOULET Jean-Eudes Episod 01:46,1 (38) 03:42,4 (34) 05:43,4 (32) 07:39,6 (34) 07:39,6
80 VINCENT Fabien Andresy CA Confluent 01:57,1 (32) 03:56,7 (30) 05:57,1 (29) 07:51,2 (31) 07:51,2
81 IACONO Corrado MiniBase Pachino 01:52,1 (29) 03:47,7 (28) 05:49,2 (28) 07:53,5 (30) 07:53,5
82 MANRY Damien Ferrero 1 01:50,0 (34) 03:52,8 (33) 06:00,9 (33) 08:06,6 (34) 08:06,6
83 BONTOUX Nicolas Indiv 01:55,8 (33) 03:57,5 (32) 06:03,4 (32) 08:11,7 (32) 08:11,7
84 LEMOIGNE Damien Chateau Thierry Av 2 01:58,2 (36) 04:03,2 (34) 06:13,5 (34) 08:29,0 (33) 08:29,0

Event sponsors