Results 2020

Results on Time Team: 
To consult the results per race, per event or per countryand visualize the race profiles on graphics, CLICK HERE

Back to the list of events

Indiv Sénior Homme/Man Poids léger/Lightweight 2000

Place Name Country age Structure 500 1000 1500 2000 Finish
1 HOUIN Pierre Toul US 01:31,2 (37) 03:03,4 (35) 04:36,1 (35) 06:06,5 (36) 06:06,5
2 COLARD Thibault Toulouse A 1 01:32,7 (34) 03:05,6 (34) 04:38,2 (34) 06:10,0 (37) 06:10,0
3 GORETTI Martino G.S. Fiamme ORO 01:31,6 (37) 03:04,6 (36) 04:38,2 (37) 06:11,8 (42) 06:11,8
4 BAROUKH Thomas Versailles CN 1 01:32,9 (37) 03:06,7 (35) 04:40,1 (35) 06:12,4 (41) 06:12,4
5 KHOLMURZAEV Shakhboz Indiv 01:30,7 (30) 03:04,2 (28) 04:38,7 (30) 06:14,5 (34) 06:14,5
6 BOUDINA Sid Ali AlgŽrie 01:32,6 (34) 03:06,7 (33) 04:41,6 (34) 06:16,0 (39) 06:16,0
7 BOVE Ivan Meulan les Mureaux Av 01:35,7 (36) 03:11,8 (33) 04:47,2 (35) 06:20,9 (37) 06:20,9
8 XUEWU Zhou Chine 01:35,3 (35) 03:12,1 (32) 04:49,1 (33) 06:23,7 (36) 06:23,7
9 ZAWADZKI Michal TWDW Rowing Club Warsaw 01:34,9 (37) 03:11,0 (35) 04:47,2 (36) 06:25,9 (36) 06:25,9
10 AIT DAOUD Kamel AlgŽrie 1 01:33,7 (34) 03:09,6 (34) 04:46,8 (37) 06:28,6 (39) 06:28,6
11 MOSSER Paul Monaco SN 01:37,5 (32) 03:15,5 (30) 04:53,6 (31) 06:29,1 (35) 06:29,1
12 FORTIER Alexis Corbeil ASCE 91 1 01:35,2 (35) 03:14,0 (33) 04:52,7 (34) 06:29,3 (40) 06:29,3
13 SHAHZAD Muzamil Pakistan Rowing Federation 01:37,1 (33) 03:14,6 (33) 04:53,8 (34) 06:29,6 (42) 06:29,6
14 CLARKE Paul Aero Lyf 01:39,8 (38) 03:19,4 (35) 04:59,0 (35) 06:35,1 (37) 06:35,1
15 FELICIOLI Tom Romans ARP 01:35,5 (36) 03:14,2 (34) 04:54,1 (35) 06:35,5 (37) 06:35,5
16 TURMO Vincent AGEN AV 01:38,6 (33) 03:17,0 (32) 04:56,2 (33) 06:35,8 (34) 06:35,8
17 DELFOSSE Remi Perreux SN 1 01:36,7 (38) 03:16,2 (34) 04:56,8 (36) 06:37,8 (36) 06:37,8
18 COUSSENS Charlie British Army 1 01:40,7 (33) 03:21,8 (34) 05:03,0 (34) 06:42,9 (37) 06:42,9
19 MOULIN RŽmy RCNTournai 01:40,8 (32) 03:21,8 (33) 05:03,0 (34) 06:43,8 (36) 06:43,8
20 DE WOLBOCK Vincent Indiv 01:40,1 (29) 03:21,4 (28) 05:02,7 (31) 06:44,0 (35) 06:44,0
21 FORTIER Aymeric Corbeil ASCE 91 2 01:40,3 (35) 03:23,1 (32) 05:06,4 (31) 06:46,8 (35) 06:46,8
22 OLIVIER Vincent Versailles CN 2 01:36,0 (36) 03:15,7 (33) 05:04,3 (30) 06:49,7 (31) 06:49,7
23 CHAMAILLARD Hugo Indiv 01:38,7 (36) 03:21,0 (32) 05:04,9 (31) 06:52,2 (30) 06:52,2
24 BONARDET Mickael Perreux SN 2 01:38,8 (35) 03:23,0 (31) 05:09,8 (30) 06:53,1 (31) 06:53,1
25 BUEMI Marco Iron fit 1 01:42,7 (32) 03:25,2 (32) 05:08,3 (31) 06:53,4 (36) 06:53,4
26 GRULLO Domenico Indiv 01:42,3 (32) 03:26,3 (31) 05:11,8 (31) 06:55,2 (34) 06:55,2
27 RAFA'EE Syahir Pulse Lab SG 01:43,4 (30) 03:27,5 (29) 05:13,0 (30) 06:56,9 (32) 06:56,9
28 REGER Mathieu Metz SR 01:45,3 (36) 03:31,2 (34) 05:17,6 (36) 07:01,2 (39) 07:01,2
29 CALLON Martin Vaulx-en-Velin ASUL Aviron 2 01:44,7 (30) 03:31,2 (29) 05:18,2 (29) 07:01,8 (31) 07:01,8
30 GIACOMA Anthony Vaulx-en-Velin ASUL Aviron 1 01:43,8 (29) 03:30,3 (28) 05:17,6 (27) 07:03,5 (28) 07:03,5
31 DELABORE Harold Episod 01:43,4 (34) 03:28,7 (30) 05:15,0 (29) 07:04,4 (31) 07:04,4
32 DIONIS Etienne Indiv 01:46,0 (32) 03:33,7 (29) 05:22,0 (29) 07:09,8 (29) 07:09,8
33 DIMOPOULOS Christos Creil ENO 01:44,7 (33) 03:30,2 (32) 05:19,3 (31) 07:11,2 (29) 07:11,2
34 PEREZ DELGADO Angel Indoor Triathlon 01:43,2 (37) 03:30,6 (35) 05:21,3 (33) 07:14,2 (33) 07:14,2
35 DONE Jeremy British Army 01:48,1 (32) 03:36,3 (32) 05:24,6 (34) 07:19,7 (35) 07:19,7
36 COLOMBA Guillaume Mittersheim US 01:50,0 (28) 03:40,9 (28) 05:31,8 (29) 07:20,5 (35) 07:20,5
37 AUGER Thomas JOINVILLE AMJ 01:45,0 (34) 03:35,6 (31) 05:28,7 (31) 07:23,5 (33) 07:23,5
38 DHILLON Bikrum Brunel University 07:23,9 () 07:23,9
39 DOGU Michael Hunebelle Musculation Clamart 01:51,7 (33) 03:43,4 (32) 05:36,3 (31) 07:29,8 (33) 07:29,8
40 PILATO Fabrizio Iron fit 01:50,8 (28) 03:45,4 (27) 05:44,8 (30) 07:44,9 (31) 07:44,9
41 VIGOUROUX Cedric Indiv 02:00,3 (30) 04:07,8 (30) 06:16,6 (30) 08:23,0 (31) 08:23,0

Event sponsors