Results 2020

To view the results of WRICH 2019 in Long Beach, California (USA), click here.
To view the results of the WRICH 2018 in Alexandria, Virginia (USA), click here.
The table below shows the results of the 2019 French Championships.

Back to the list of events

Indiv Sénior -23 Homme/Man 2000

Place Name Country age Structure 500 1000 1500 2000 Finish
1 LEMMELIJN Ward PXL Rowing Team 01:28,7 (36) 02:57,0 (35) 04:23,7 (36) 05:48,3 (38) 05:48,3
2 ZIER Magnus Danish Rowing Federation 01:31,2 (36) 03:02,1 (36) 04:32,9 (36) 06:00,7 (36) 06:00,7
3 VALBIRK Magnus Danish Rowing Federation 01:30,8 (36) 03:03,6 (34) 04:35,3 (35) 06:03,5 (41) 06:03,5
4 BRISSON Marc Compiegne SN 2 01:31,2 (34) 03:03,6 (33) 04:35,4 (34) 06:03,8 (40) 06:03,8
5 LE GAL Adam Troyes SN 01:30,7 (35) 03:01,9 (34) 04:32,8 (35) 06:04,5 (42) 06:04,5
6 DIDRY Gatien Toul US 01:29,1 (34) 02:58,8 (33) 04:31,3 (33) 06:07,5 (39) 06:07,5
7 STENDER Nicolas Bergerac SN 2 01:30,7 (33) 03:02,9 (32) 04:35,5 (32) 06:07,9 (34) 06:07,9
7 HAGUENAUER Benjamin Nancy SN 1 01:31,3 (35) 03:03,6 (34) 04:35,9 (34) 06:07,9 (36) 06:07,9
9 VIANDIER Julien Compiegne SN 1 01:31,9 (34) 03:04,5 (33) 04:37,5 (32) 06:08,4 (32) 06:08,4
10 LENZING Emil Danish Rowing Federation 01:30,7 (36) 03:03,2 (32) 04:36,5 (32) 06:08,5 (34) 06:08,5
11 YINGZHUO Liu Chine 01:30,4 (33) 03:02,4 (31) 04:36,2 (32) 06:08,8 (34) 06:08,8
12 HARAT Romain Nantes CA 2 01:30,9 (37) 03:04,0 (35) 04:37,3 (34) 06:09,8 (35) 06:09,8
13 PUYBARAUD Tom Annecy CN 1 01:29,5 (37) 03:02,9 (32) 04:37,8 (32) 06:10,3 (36) 06:10,3
14 RAYET Teo Bergerac SN 1 01:31,5 (31) 03:03,9 (31) 04:37,2 (32) 06:11,4 (34) 06:11,4
15 TURDIYEV Alisher OuzbŽkistan 01:31,2 (36) 03:04,4 (35) 04:37,9 (36) 06:12,1 (36) 06:12,1
16 DAVY Jordan Almayrac SN 01:33,0 (33) 03:06,1 (32) 04:40,1 (31) 06:13,5 (32) 06:13,5
17 GIVORT Nathan Marseille CA 1 01:31,9 (32) 03:05,2 (31) 04:39,6 (32) 06:14,0 (33) 06:14,0
18 BRISSON Liam Compiegne SN 3 01:32,6 (35) 03:06,8 (32) 04:41,0 (32) 06:14,3 (35) 06:14,3
19 BOHRER Gislain Melun CN 1 01:33,9 (35) 03:08,6 (34) 04:43,5 (35) 06:16,4 (41) 06:16,4
20 LAUTRETTE Tristan Bayonne Av 1 01:32,9 (37) 03:06,9 (35) 04:41,6 (34) 06:16,6 (34) 06:16,6
21 COCHARD Victor Annecy CN 3 01:31,0 (35) 03:06,1 (32) 04:42,3 (32) 06:18,2 (35) 06:18,2
22 TRONEL Jean Christophe Toulouse A 2 01:33,5 (36) 03:08,0 (34) 04:44,0 (34) 06:19,4 (35) 06:19,4
23 DELABRIERE Arnaud Encouragement-SESN 01:34,5 (34) 03:10,6 (32) 04:47,2 (30) 06:20,2 (31) 06:20,2
24 PULS Tom Polizei Niedersachsen 01:32,4 (36) 03:07,5 (33) 04:43,9 (32) 06:20,4 (33) 06:20,4
25 GIRERD Anthony Aix les Bains en Aviron 1 01:33,5 (37) 03:09,5 (34) 04:46,2 (32) 06:20,6 (29) 06:20,6
26 LUDWIG Florian Lac Bleu Av 01:34,7 (34) 03:10,0 (32) 04:45,2 (33) 06:21,3 (35) 06:21,3
27 DUPUIS Yann Lyon Caluire AC 1 01:36,6 (29) 03:13,2 (29) 04:49,4 (32) 06:22,6 (37) 06:22,6
28 JENNEQUIN Guillaume Lyon Caluire AC 2 01:35,1 (35) 03:11,0 (34) 04:48,0 (33) 06:23,1 (36) 06:23,1
29 RENAUD Theo Aix les Bains en Aviron 4 01:34,1 (36) 03:09,7 (33) 04:46,8 (33) 06:23,6 (33) 06:23,6
30 LOEILLOT-MATTEI Martin Melun CN 2 01:34,4 (35) 03:10,8 (32) 04:48,2 (33) 06:23,7 (33) 06:23,7
31 DELORY Thierry Nantes CA 1 01:34,4 (37) 03:11,7 (33) 04:48,8 (34) 06:24,6 (35) 06:24,6
32 LARCHEVEQUE Hugues Rouen CNA 1 01:34,9 (34) 03:10,8 (36) 04:47,7 (36) 06:24,9 (38) 06:24,9
33 POHLENZ Marian RVT Trier 01:36,0 (31) 03:12,4 (31) 04:48,8 (31) 06:25,4 (32) 06:25,4
34 VANDERCOILDEN Simon Rouen CNA 2 01:36,3 (37) 03:13,1 (34) 04:51,2 (34) 06:28,1 (35) 06:28,1
35 VICOT Maxime Aix les Bains en Aviron 2 01:34,5 (35) 03:08,9 (34) 04:44,6 (33) 06:28,8 (32) 06:28,8
36 RAMOS Louis Lyon CA 2 01:37,0 (35) 03:14,6 (32) 04:52,7 (31) 06:29,8 (32) 06:29,8
37 CONSTANZA Corentin Meyzieu Av 01:35,3 (37) 03:10,8 (35) 04:49,1 (34) 06:31,0 (31) 06:31,0
38 NOUS Nathan Annecy CN 2 01:34,9 (35) 03:13,0 (32) 04:53,7 (33) 06:34,1 (33) 06:34,1
39 FARLY Rody BOULOGNE 92 01:36,3 (30) 03:14,0 (29) 04:56,4 (31) 06:35,8 (31) 06:35,8
40 IZART Jean-Pierre Bayonne Av 2 01:36,8 (35) 03:17,8 (35) 05:01,0 (34) 06:37,4 (39) 06:37,4
41 KALITYNSKI Adrien Lyon AUN 1 01:35,8 (33) 03:14,3 (34) 04:57,1 (32) 06:40,8 (32) 06:40,8
42 BOISSET Brice Lyon CA 3 01:35,9 (34) 03:13,4 (32) 04:55,8 (30) 06:41,1 (31) 06:41,1
43 DREUILLET Paul Cognac YRC 01:37,7 (33) 03:17,6 (30) 05:00,4 (29) 06:42,3 (28) 06:42,3
44 MACRE Philippe Marseille CA 3 01:40,4 (30) 03:21,6 (30) 05:03,3 (30) 06:44,7 (30) 06:44,7
45 RIQUET Corentin Saint Quentin Av 2 01:39,0 (34) 03:19,6 (32) 05:02,1 (30) 06:46,3 (31) 06:46,3
46 PONCET Nicolas Saint Quentin Av 1 01:39,3 (36) 03:22,3 (32) 05:08,7 (30) 06:48,8 (33) 06:48,8
47 LETE Hugo Rennes SR 01:39,1 (34) 03:21,8 (32) 05:06,2 (31) 06:49,0 (30) 06:49,0
48 JANATI Bilal Metz SR 01:44,0 (31) 03:28,5 (30) 05:12,7 (30) 06:56,5 (29) 06:56,5
49 LEMOINE Cedric Creil ENO 01:43,6 (29) 03:27,5 (31) 05:11,9 (31) 06:58,0 (31) 06:58,0
50 PANTAZIS Konstantinos-Foivos Coast Rowing Team 01:43,4 (29) 03:29,1 (28) 05:14,5 (28) 06:58,1 (35) 06:58,1
51 MARTY Fabien BAYONNE SN 01:38,8 (34) 03:22,9 (32) 05:12,5 (31) 07:00,7 (30) 07:00,7
52 ROUSSEL Aubin Indiv 01:41,1 (31) 03:26,2 (30) 05:15,4 (31) 07:06,3 (32) 07:06,3
53 BRUGIER-ASSASSIN Sydney Nantes CLL Av 2 01:39,8 (34) 03:23,6 (32) 05:19,7 (29) 07:12,9 (30) 07:12,9
68 BARBELIN Raphael Mittersheim US 01:49,0 (29) 03:55,1 (24) 05:59,3 (25) 08:03,1 (26) 08:03,1

Event sponsors