Results 2020

Results on Time Team: 
To consult the results per race, per event or per countryand visualize the race profiles on graphics, CLICK HERE

Back to the list of events

Indiv 14-16 ans Femme/Woman 2000

Place Name Country age Structure 500 1000 1500 2000 Finish
1 OUDET Agathe Basse Seine SN 01:45,3 (30) 03:32,1 (31) 05:19,6 (31) 07:03,6 (32) 07:03,6
2 PORTIER Julie Talloires CN 01:47,3 (33) 03:36,8 (31) 05:26,5 (32) 07:17,3 (33) 07:17,3
3 REY NOUZARET Ilona Lyon Caluire AC 1 01:46,9 (31) 03:37,3 (29) 05:28,1 (29) 07:17,7 (30) 07:17,7
4 LAGARDE Caroline Toulouse A 1 01:50,3 (30) 03:40,5 (29) 05:29,9 (29) 07:19,9 (31) 07:19,9
5 LECUIRE Agathe Reims CNRR 1 01:48,6 (29) 03:39,9 (31) 05:32,3 (31) 07:23,3 (32) 07:23,3
6 AUBELEAU Rose Toulouse A 2 01:48,4 (33) 03:39,2 (31) 05:31,9 (30) 07:25,6 (30) 07:25,6
7 SELLIER Jeanne Reims CNRR 2 01:50,7 (35) 03:45,6 (31) 05:40,5 (31) 07:30,9 (30) 07:30,9
8 GEOFFROY Camille Compiegne SN 01:50,9 (35) 03:43,8 (33) 05:40,1 (32) 07:33,5 (33) 07:33,5
9 BARTEZ Charlotte Haute Seine SN 01:46,0 (33) 03:38,5 (31) 05:34,8 (30) 07:33,9 (31) 07:33,9
10 LEVESY Julie Manosque AC 1 01:52,6 (37) 03:46,0 (37) 05:41,2 (36) 07:34,9 (37) 07:34,9
11 PEJIC Ada Butry sur Oise VOA 1 01:48,3 (32) 03:41,3 (31) 05:35,9 (31) 07:35,1 (32) 07:35,1
12 DANSAULT Apoline Marignane CMS 01:51,3 (32) 03:45,7 (30) 05:41,9 (29) 07:35,8 (31) 07:35,8
13 BOSQUET Mya Lorient a Scorff 1 01:53,0 (31) 03:46,9 (29) 05:42,0 (29) 07:36,2 (32) 07:36,2
14 FOUQUET Leontine Mulhouse RC 01:55,2 (31) 03:50,0 (30) 05:45,4 (30) 07:37,3 (31) 07:37,3
15 VLERICK Melissa Tours ATM 01:50,4 (35) 03:46,7 (31) 05:43,8 (32) 07:38,2 (34) 07:38,2
16 CASAVECCHIA Juliette Pont a Mousson SN 1 01:53,7 (29) 03:48,2 (29) 05:43,7 (30) 07:39,2 (31) 07:39,2
17 MUTEAU Sacha Gravelines USA 2 01:55,0 (30) 03:51,2 (30) 05:48,0 (30) 07:42,1 (35) 07:42,1
18 LEHEUP Sydney Encouragement-SESN 2 01:51,9 (33) 03:46,9 (31) 05:44,5 (30) 07:42,5 (31) 07:42,5
19 PERON Hezekia Libourne CN 01:53,1 (33) 03:48,9 (33) 05:48,3 (30) 07:42,7 (33) 07:42,7
20 MONTGELARD-PANASSIE Selma Annecy CN 1 01:52,0 (33) 03:48,7 (30) 05:47,2 (29) 07:43,1 (31) 07:43,1
21 TOUTOUX Ambre Le Havre SHA 01:53,4 (30) 03:49,9 (26) 05:47,5 (27) 07:43,2 (26) 07:43,2
22 NION Romane Gravelines USA 1 01:53,4 (32) 03:50,5 (30) 05:48,6 (29) 07:44,4 (29) 07:44,4
23 GORGUET Celine Perreux SN 2 01:54,0 (33) 03:50,7 (30) 05:47,7 (29) 07:46,0 (31) 07:46,0
24 HERSCOVICI Lea Perreux SN 1 01:54,9 (33) 03:53,4 (30) 05:51,6 (30) 07:47,2 (31) 07:47,2
25 GOUJON Mia Nice CN 01:55,4 (33) 03:51,5 (32) 05:49,7 (30) 07:48,1 (34) 07:48,1
26 DEGEORGES Salome Lorient a Scorff 2 01:58,7 (29) 03:57,0 (27) 05:53,7 (29) 07:49,5 (31) 07:49,5
27 DELBOS Liz Bergerac SN 01:56,0 (30) 03:54,1 (28) 05:53,4 (30) 07:51,9 (31) 07:51,9
28 WANG LŽa Nantes CLL Av 1 01:54,8 (30) 03:52,4 (27) 05:53,5 (26) 07:52,5 (28) 07:52,5
29 BERNY Coline France CN 1 01:54,0 (34) 03:53,5 (32) 05:56,3 (31) 07:56,9 (33) 07:56,9
30 BOUTIN Charline SN Oise 01:55,7 (33) 03:55,5 (31) 05:58,3 (30) 07:58,8 (30) 07:58,8
31 POULAIN Emma Gravelines USA 2 01:56,0 (31) 03:54,9 (30) 05:58,7 (29) 08:00,7 (31) 08:00,7
32 VANDENBERGHE Clementine Mantes AS 2 01:57,8 (30) 03:58,9 (30) 06:01,9 (29) 08:02,1 (31) 08:02,1
33 BERNHEIM Charlotte Annecy CN 2 01:56,9 (31) 03:57,8 (29) 05:59,4 (30) 08:02,2 (30) 08:02,2
34 FUENTES Noelia Lyon Caluire AC 2 01:57,0 (34) 03:56,8 (32) 05:59,9 (31) 08:02,8 (34) 08:02,8
35 PONCET Victoria Annecy le Vieux CS 1 01:57,1 (30) 03:58,8 (27) 06:02,9 (28) 08:02,9 (30) 08:02,9
36 CHABOISSIER Lelia Champigny sur Marne RS 01:57,9 (35) 03:59,1 (32) 06:01,1 (31) 08:03,4 (32) 08:03,4
37 PIALLEPORT Laura CASTILLON RC 01:55,1 (35) 03:56,1 (33) 06:01,3 (29) 08:03,6 (31) 08:03,6
38 CLEMENT Romane Nantes CLL Av 5 01:58,4 (29) 03:57,7 (28) 06:00,7 (27) 08:03,8 (28) 08:03,8
39 DOUSSY Clara Villeneuve Av 1 01:58,6 (29) 04:00,9 (27) 06:03,8 (26) 08:05,0 (30) 08:05,0
40 SAWICKI Lilyrose Pont a Mousson SN 2 01:55,9 (26) 03:56,5 (23) 06:02,3 (23) 08:07,4 (28) 08:07,4
41 JALLE Aglae Annecy le Vieux CS 2 02:01,5 (29) 04:04,8 (27) 06:09,1 (28) 08:08,4 (33) 08:08,4
42 JEN WEGERDT Agatha Nantes CLL Av 4 01:58,5 (31) 03:59,7 (30) 06:05,6 (31) 08:09,1 (32) 08:09,1
43 CAZEAUX Eloann Lorient a Scorff 3 02:02,2 (28) 04:05,2 (29) 06:07,7 (31) 08:09,2 (33) 08:09,2
44 GODU Lou-Anne Rouen CNA 01:57,1 (35) 04:00,1 (32) 06:05,8 (31) 08:09,3 (33) 08:09,3
45 VELLY Anais QUIMPER CA 01:58,1 (29) 04:01,6 (28) 06:08,6 (28) 08:12,7 (30) 08:12,7
46 LECLERE Kassandra Mittersheim US 1 01:59,9 (26) 04:04,1 (25) 06:09,9 (26) 08:12,9 (28) 08:12,9
47 MOUBRI Nell Melun CN 01:54,9 (32) 03:58,3 (32) 06:07,6 (31) 08:14,3 (36) 08:14,3
48 CANITROT Laura Villefranche AUN 3 02:01,0 (28) 04:05,4 (26) 06:10,6 (26) 08:14,5 (27) 08:14,5
48 VIDALLER Adele Villeneuve Av 2 02:00,2 (30) 04:06,0 (27) 06:12,7 (28) 08:14,5 (32) 08:14,5
50 DESCHASEAUX WATELET Solene Mittersheim US 7 01:57,2 (29) 04:03,5 (26) 06:10,3 (27) 08:15,5 (29) 08:15,5
51 GILLES Lea Butry sur Oise VOA 3 01:59,8 (27) 04:04,6 (24) 06:10,7 (25) 08:15,6 (25) 08:15,6
52 LAROCHE Tina ROANNE-LE COTEAU AV 01:54,1 (29) 03:58,5 (23) 06:07,3 (22) 08:16,4 (22) 08:16,4
53 SAVINI Charlotte La Passepierre Ch‰teau-Salins 02:02,3 (27) 04:07,9 (26) 06:14,1 (26) 08:17,6 (30) 08:17,6
54 LUBUMA Matina Enghien SN 1 02:00,4 (31) 04:06,6 (29) 06:15,0 (29) 08:18,7 (31) 08:18,7
55 SAVONA Emmie La Seyne sur Mer Av 01:56,5 (32) 04:04,7 (29) 06:13,5 (30) 08:19,6 (30) 08:19,6
56 LOMBARD Aimee France CN 2 02:02,7 (32) 04:08,6 (31) 06:16,6 (31) 08:21,1 (32) 08:21,1
57 NEROT Louanne Orleans-Olivet AC 02:05,1 (31) 04:10,5 (30) 06:16,8 (30) 08:21,4 (29) 08:21,4
58 GARCIA Carla Villefranche AUN 4 02:06,2 (25) 04:13,8 (24) 06:21,6 (24) 08:25,9 (26) 08:25,9
59 MARQUIS Ines Nantes CLL Av 2 02:00,5 (28) 04:05,0 (26) 06:19,1 (25) 08:27,6 (28) 08:27,6
60 GIRODON Emma Valence Av 1 02:04,0 (31) 04:09,7 (30) 06:18,6 (30) 08:27,8 (34) 08:27,8
61 BOCHARD Jeanne Villefranche AUN 1 02:03,1 (26) 04:12,0 (23) 06:22,6 (23) 08:29,6 (26) 08:29,6
62 MIRATON Julie Valence Av 2 02:05,0 (35) 04:11,7 (38) 06:22,8 (39) 08:31,5 (38) 08:31,5
63 ECHALLIER Emy Villefranche AUN 2 02:05,8 (32) 04:17,3 (29) 06:30,4 (30) 08:41,3 (30) 08:41,3
64 PIEILLER ChloŽ Butry sur Oise VOA 6 02:02,0 (33) 04:12,0 (31) 06:28,1 (30) 08:41,5 (31) 08:41,5
65 MEYER Rose Val de Seille Ch‰teau-Salins 02:04,7 (31) 04:17,3 (29) 06:32,2 (29) 08:42,0 (31) 08:42,0
66 ATSOU-BARETH Louisa La Passepierre Ch‰teau-Salins 02:07,8 (30) 04:19,9 (26) 06:33,7 (27) 08:43,1 (31) 08:43,1
67 QUENUM HŽlŽna La Passepierre Ch‰teau-Salins 1 02:05,1 (29) 04:20,4 (27) 06:34,2 (27) 08:44,8 (31) 08:44,8
68 HUSSON Emma La Passepierre Ch‰teau-Salins 02:10,0 (30) 04:23,6 (26) 06:37,2 (27) 08:47,1 (29) 08:47,1
69 LE PAJOLEC Tiphaine Nantes CLL Av 3 01:58,5 (32) 04:16,8 (24) 06:28,3 (27) 08:48,0 (24) 08:48,0
70 NOTO Zoe Mittersheim US 2 02:06,2 (26) 04:21,6 (26) 06:40,4 (26) 08:53,1 (28) 08:53,1
71 DUVAL AliŽnor La Passepierre Ch‰teau-Salins 1 02:10,1 (27) 04:25,4 (24) 06:44,3 (25) 09:00,3 (26) 09:00,3
72 MICHEL NoŽmie La Passepierre Ch‰teau-Salins 02:11,5 (29) 04:29,2 (27) 06:48,0 (27) 09:01,6 (33) 09:01,6
73 RUFFINONI Anais Mittersheim US 8 02:11,6 (30) 04:28,9 (28) 06:47,7 (28) 09:04,5 (32) 09:04,5
74 SCHROEDER-SINGARAVELOV Anna Butry sur Oise VOA 2 02:09,0 (29) 04:28,1 (26) 06:48,0 (27) 09:07,8 (28) 09:07,8
75 TAHON LŽna Val de Seille Ch‰teau-Salins 1 02:12,5 (34) 04:32,4 (30) 06:55,0 (29) 09:10,0 (32) 09:10,0
76 VIEILLARD Auriane Butry sur Oise VOA 5 02:08,3 (32) 04:28,7 (27) 06:52,3 (27) 09:13,9 (28) 09:13,9
77 NGUYEN ANGELOT My Linh Enghien SN 3 02:14,9 (32) 04:36,6 (30) 06:55,4 (29) 09:14,4 (32) 09:14,4
78 MAILLEAU Hanae Enghien SN 2 02:12,6 (32) 04:31,7 (30) 06:55,3 (30) 09:17,1 (30) 09:17,1
79 HOELLINGER Ludivine Val de Seille Ch‰teau-Salins 1 02:12,1 (31) 04:31,6 (28) 06:54,8 (29) 09:18,4 (29) 09:18,4
80 STREIT-CHEVALIER Lili Mittersheim US 3 02:16,8 (28) 04:38,7 (27) 07:00,0 (27) 09:18,7 (29) 09:18,7
81 OUGNOUN Jihane Mittersheim US 4 02:21,1 (23) 04:44,7 (23) 07:11,3 (23) 09:29,5 (27) 09:29,5
82 DELESDERRIER Capucine Mittersheim US 5 02:18,0 (23) 04:42,9 (23) 07:07,6 (24) 09:30,0 (30) 09:30,0
83 RAMILLON Perrine La Passepierre Ch‰teau-Salins 02:28,7 (32) 04:58,5 (30) 07:23,7 (31) 09:44,0 (31) 09:44,0
84 KIM Jinwoo Manosque AC 2 02:18,3 (29) 04:48,3 (26) 07:17,5 (23) 09:45,3 (26) 09:45,3
85 POINAS Manon Mittersheim US 6 02:33,2 (25) 05:05,9 (26) 07:38,1 (27) 10:03,9 (30) 10:03,9

Event sponsors