Results 2020

Results on Time Team: 
To consult the results per race, per event or per countryand visualize the race profiles on graphics, CLICK HERE

Back to the list of events

Indiv 14-16 ans Homme/Man 2000

Place Name Country age Structure 500 1000 1500 2000 Finish
1 KRISTENSEN Tobias Bork Danish Rowing Federation 01:30,6 (37) 03:05,4 (34) 04:39,4 (33) 06:08,9 (37) 06:08,9
2 SCHOLZ Paul Emil Concept 2 Team Germany 01:32,0 (38) 03:04,4 (38) 04:38,8 (38) 06:14,2 (38) 06:14,2
3 CHADET Maximim Joinville AMJ 1 01:32,2 (29) 03:07,9 (28) 04:44,2 (29) 06:20,9 (30) 06:20,9
4 HILLICKS TULIP Isaac Indiv 01:36,1 (31) 03:13,1 (30) 04:50,3 (30) 06:27,1 (31) 06:27,1
5 DELANDRE Tristan Verdun CN 01:33,7 (36) 03:12,3 (31) 04:51,5 (31) 06:27,7 (33) 06:27,7
6 GONZALEZ Come Lorient a Scorff 1 01:36,7 (31) 03:13,9 (30) 04:51,5 (32) 06:28,5 (34) 06:28,5
7 ORAS Rainer Estonia 01:34,4 (32) 03:10,6 (32) 04:49,1 (34) 06:29,2 (36) 06:29,2
8 BOUILLOT Louis Lyon AUN 1 01:35,2 (36) 03:13,2 (34) 04:51,9 (35) 06:30,0 (37) 06:30,0
9 APARICIO-LOPEZ Iago France CN 4 01:44,8 (33) 03:35,2 (30) 05:26,5 (31) 07:17,6 (31) 07:17,6
9 SOUBESTE Pierreesteban Bayonne SN 01:35,2 (36) 03:14,4 (31) 04:54,1 (32) 06:30,1 (34) 06:30,1
10 FOUGEROUSE Thomas Vichy CA 01:34,9 (33) 03:12,3 (31) 04:50,6 (31) 06:30,2 (36) 06:30,2
11 BERCHTOLD Jules Lyon AUN 2 01:35,9 (31) 03:13,3 (31) 04:51,9 (31) 06:31,4 (29) 06:31,4
12 DZAJA Thomas Saint-Omer Av 01:33,1 (31) 03:11,2 (30) 04:52,6 (30) 06:31,6 (31) 06:31,6
13 MOURGUES Raphael Saint Cassien CN 1 01:36,7 (35) 03:15,4 (33) 04:55,7 (33) 06:33,5 (36) 06:33,5
14 GRESSE Simon Agen Av 01:37,0 (32) 03:16,2 (31) 04:55,0 (30) 06:33,7 (32) 06:33,7
14 LOURDEZ Valentin Melun CN 2 01:35,7 (33) 03:16,0 (30) 04:57,0 (30) 06:33,7 (31) 06:33,7
15 DONATIEN Hugo France CN 11 01:48,8 (33) 03:40,2 (30) 05:32,9 (29) 07:23,6 (30) 07:23,6
16 BAUER Martin Haute Seine SN 1 01:35,7 (33) 03:13,3 (32) 04:53,2 (32) 06:34,0 (33) 06:34,0
17 VAZ Jean Baptiste ROANNE-LE COTEAU AV 01:49,9 (31) 03:41,4 (29) 05:33,9 (29) 07:25,5 (30) 07:25,5
17 KELLER Gwendal Villefranche AUN 3 01:34,4 (36) 03:12,8 (35) 04:53,6 (35) 06:34,4 (35) 06:34,4
18 CLAUDON Henri Orleans-Olivet AC 1 01:47,8 (32) 03:38,7 (30) 05:32,9 (29) 07:26,2 (31) 07:26,2
18 ROCH Hugo Evian CA 01:34,8 (32) 03:14,1 (30) 04:54,7 (30) 06:36,2 (32) 06:36,2
19 CHATAIN Pierre Louis Tours ATM 2 01:37,9 (32) 03:18,3 (31) 04:59,1 (32) 06:36,3 (34) 06:36,3
20 NION Erwan Gravelines USA 1 01:36,4 (36) 03:15,7 (34) 04:58,8 (34) 06:36,6 (37) 06:36,6
21 CHECHELSKI Nicolas Libourne CN 1 01:37,9 (31) 03:16,5 (31) 04:56,9 (30) 06:37,4 (33) 06:37,4
22 JIMENEZ Marlo Decines Av 01:39,8 (36) 03:19,2 (35) 04:59,0 (34) 06:38,0 (35) 06:38,0
23 ROCHEDREUX Thomas Mittersheim US 3 01:48,4 (29) 03:41,9 (27) 05:38,1 (29) 07:32,7 (31) 07:32,7
23 THOMAS Awen Caen Calvados SN 2 01:37,7 (33) 03:17,3 (31) 04:58,0 (30) 06:38,4 (29) 06:38,4
24 SAYN Nicolas Lyon Caluire AC 2 01:38,0 (31) 03:17,8 (28) 04:58,7 (29) 06:38,6 (31) 06:38,6
25 HENOU Ronan Valence Av 2 01:51,9 (31) 03:45,3 (30) 05:39,8 (31) 07:33,9 (38) 07:33,9
25 GUELPA Morgann Villefranche AUN 1 01:38,3 (33) 03:18,0 (31) 04:59,5 (30) 06:38,8 (31) 06:38,8
26 VIAL Thibault Villefranche AUN 4 01:40,1 (31) 03:22,5 (28) 05:03,8 (29) 06:39,1 (33) 06:39,1
26 LEBRUN Virgile Villefranche AUN 2 01:38,8 (33) 03:19,5 (30) 05:00,8 (31) 06:39,1 (34) 06:39,1
27 IBARRONDAU Esteban Abbeville SN 01:48,5 (30) 03:43,2 (25) 05:41,0 (25) 07:36,0 (26) 07:36,0
28 DUTERTE Hugo Corbeil ASCE 91 1 01:32,1 (38) 03:07,7 (38) 04:55,2 (32) 06:39,3 (33) 06:39,3
29 CEZARD Theau Mittersheim US 4 01:50,1 (31) 03:45,5 (28) 05:41,8 (28) 07:36,3 (32) 07:36,3
29 CHENEDE Elouen Haute Seine SN 2 01:39,4 (34) 03:20,0 (33) 05:00,4 (33) 06:41,3 (36) 06:41,3
30 BOUCHARD Matias Gravelines USA 2 01:38,8 (33) 03:19,4 (30) 05:01,6 (29) 06:41,4 (30) 06:41,4
31 DIAB Riyadh Douai ASE 01:41,7 (38) 03:23,7 (36) 05:05,3 (35) 06:42,3 (42) 06:42,3
32 MOULAIRE Tom Villefranche AUN 5 01:36,1 (34) 03:19,1 (30) 05:03,4 (29) 06:42,7 (32) 06:42,7
33 BERTHOUD Benjamin Lyon Caluire AC 1 01:39,1 (35) 03:18,4 (34) 04:57,8 (34) 06:42,8 (33) 06:42,8
34 JOURDHEUIL Anton Manosque AC 01:39,7 (33) 03:19,7 (31) 05:02,1 (32) 06:43,1 (34) 06:43,1
35 BELOUGNE Valentin Enghien SN 2 01:48,5 (30) 03:42,2 (28) 05:39,4 (28) 07:38,5 (30) 07:38,5
35 BOUCHET Paul France CN 1 01:40,7 (31) 03:21,9 (29) 05:04,5 (29) 06:44,1 (32) 06:44,1
36 FILIPPI Arthur France CN 5 01:53,8 (32) 03:49,0 (30) 05:44,0 (31) 07:38,7 (32) 07:38,7
36 FAR Mateo Valence Av 1 01:34,4 (32) 03:15,4 (26) 05:02,0 (25) 06:45,6 (28) 06:45,6
37 JUTON Mateo Nantes CLL Av 01:50,7 (32) 03:45,0 (29) 05:42,7 (29) 07:39,1 (29) 07:39,1
37 KIEFFER Guillaume ACI 94 01:39,5 (36) 03:21,7 (34) 05:04,9 (35) 06:45,9 (38) 06:45,9
38 ARTHAUD Valentin Meyzieu Av 01:38,0 (37) 03:19,1 (34) 05:02,8 (32) 06:47,7 (31) 06:47,7
39 LE MOIGN Marceau Meaux CN 01:41,3 (31) 03:23,2 (32) 05:06,6 (34) 06:49,0 (36) 06:49,0
40 BLACHON Pierre SN OISE 01:49,1 (31) 03:45,4 (28) 05:45,9 (29) 07:42,9 (30) 07:42,9
40 LOT Gauthier Gravelines USA 1 01:39,8 (35) 03:22,2 (32) 05:06,9 (31) 06:49,5 (31) 06:49,5
41 VOSGIEN Bartolomeo Joinville AMJ 2 01:38,9 (32) 03:21,7 (30) 05:06,4 (30) 06:50,4 (31) 06:50,4
42 MIRANDA Marco SN Oise 1 01:41,4 (32) 03:25,2 (29) 05:09,3 (30) 06:51,7 (31) 06:51,7
43 RUBAN KŽlian St Jean d Illac JRI 01:40,6 (40) 03:44,2 (32) 05:43,0 (31) 07:45,1 (38) 07:45,1
43 CORTIJO Romain Libourne CN 2 01:38,7 (31) 03:22,5 (28) 05:08,2 (27) 06:51,9 (28) 06:51,9
44 BRULFER Emilien Mittersheim US 1 01:54,6 (28) 03:52,1 (25) 05:49,5 (27) 07:45,3 (27) 07:45,3
44 ROIENA Sacha France CN 2 01:42,6 (32) 03:26,0 (31) 05:09,1 (32) 06:52,3 (34) 06:52,3
45 BASTIEN Thibaut Mittersheim US 6 01:51,0 (24) 03:44,4 (24) 05:43,8 (25) 07:45,4 (27) 07:45,4
45 DESSEAUX-VINAZZA Mathis Enghien SN 3 01:38,6 (33) 03:23,3 (29) 05:08,8 (30) 06:52,4 (32) 06:52,4
46 MARTIN-JOHNER Vadim France CN 6 01:54,8 (29) 03:50,5 (27) 05:45,8 (28) 07:46,5 (29) 07:46,5
46 DEROO Corentin Gravelines USA 3 01:41,9 (35) 03:25,4 (33) 05:09,7 (33) 06:53,9 (33) 06:53,9
47 CHARLIER Raphael Charleville Mezieres CN 01:39,4 (30) 03:21,4 (29) 05:07,7 (29) 06:54,5 (34) 06:54,5
47 LEGRAND Tom Valence Av 3 01:43,0 (33) 03:27,3 (30) 05:11,6 (31) 06:54,5 (32) 06:54,5
49 MATHIEU Julien Mittersheim US 8 01:41,5 (32) 03:25,9 (30) 05:10,0 (31) 06:54,6 (32) 06:54,6
50 SAVARY Donovan Monaco SN 01:38,5 (32) 03:21,1 (30) 05:08,7 (29) 06:55,6 (31) 06:55,6
51 CLET FEURAY Matheo Dieppe CN 01:40,1 (35) 03:26,2 (30) 05:13,2 (30) 06:57,4 (33) 06:57,4
52 LIMOUSIN Matthias ACI 94 01:40,9 (36) 03:26,6 (32) 05:12,9 (29) 06:57,8 (29) 06:57,8
53 DREESEN Nicholas France CN 8 01:45,1 (31) 03:30,0 (30) 05:14,4 (29) 06:58,0 (32) 06:58,0
54 DUCEPT Florian Melun CN 1 01:42,8 (34) 03:28,6 (32) 05:14,5 (31) 06:58,3 (34) 06:58,3
55 LECLAIRE Estebane Saint Cassien CN 2 01:43,9 (26) 03:31,0 (24) 05:18,1 (25) 06:59,6 (28) 06:59,6
55 MONATTE Edgar Saint Quentin Av 4 01:40,7 (34) 03:27,2 (31) 05:15,9 (31) 06:59,6 (34) 06:59,6
56 VERRIER Alexandre La Passepierre Ch‰teau-Salins 01:59,4 (29) 04:03,9 (26) 06:09,8 (25) 08:08,5 (28) 08:08,5
57 DIDEK Nil France CN 9 01:45,9 (32) 03:31,0 (30) 05:15,7 (30) 06:59,7 (33) 06:59,7
57 CREPIN Eliott Saint Quentin Av 1 01:44,9 (33) 03:31,0 (32) 05:17,2 (31) 06:59,7 (33) 06:59,7
59 PICHARD Augustin Chateau Thierry Av 1 01:56,4 (31) 04:01,5 (30) 06:10,5 (33) 08:12,0 (34) 08:12,0
59 LAVAL Raphael Joinville AMJ 3 01:43,5 (34) 03:29,0 (32) 05:15,1 (32) 07:01,0 (35) 07:01,0
60 FOURNET Nils Lagny SN 1 01:41,5 (30) 03:25,8 (29) 05:14,8 (29) 07:03,2 (29) 07:03,2
61 EL GHAMBOU Aberrachid La Passepierre Ch‰teau-Salins 02:03,7 (31) 04:12,1 (28) 06:20,4 (29) 08:27,2 (31) 08:27,2
61 FAGES Theo Saint Quentin Av 2 01:44,2 (35) 03:31,2 (31) 05:19,9 (31) 07:03,3 (34) 07:03,3
62 CHERY REFFORT Alystair Chateau Thierry Av 2 02:09,9 (24) 04:24,1 (22) 06:37,3 (23) 08:37,0 (28) 08:37,0
62 CIMENT Ulysse Joinville AMJ 5 01:43,2 (31) 03:29,0 (29) 05:16,4 (29) 07:03,8 (31) 07:03,8
63 SIMSEK Silvan La Passepierre Ch‰teau-Salins 02:05,6 (28) 04:16,0 (23) 06:28,0 (23) 08:39,3 (27) 08:39,3
63 BARGIBANT ThŽo Saint Cassien CN 3 01:41,7 (31) 03:26,9 (28) 05:16,0 (26) 07:07,2 (28) 07:07,2
64 DAMAS Marc La Passepierre Ch‰teau-Salins 02:09,2 (27) 04:23,4 (24) 06:37,0 (24) 08:47,1 (28) 08:47,1
64 BENOIT Saint Nick Lagny SN 2 01:44,8 (27) 03:27,2 (30) 05:17,2 (29) 07:08,0 (29) 07:08,0
65 FIZE Florian Enghien SN 1 02:01,8 (30) 04:12,3 (28) 06:31,3 (27) 08:52,7 (26) 08:52,7
65 FAGES Oscar Saint Quentin Av 5 01:47,4 (30) 03:34,9 (28) 05:22,6 (28) 07:08,4 (28) 07:08,4
66 VELJA Maxandre La Passepierre Ch‰teau-Salins 02:09,6 (32) 04:26,6 (29) 06:42,6 (30) 08:57,0 (31) 08:57,0
66 LOYER Gwendal Orleans-Olivet AC 3 01:45,8 (31) 03:33,6 (31) 05:22,8 (31) 07:11,0 (32) 07:11,0
67 JUBIN Jules France CN 7 01:44,8 (31) 03:32,0 (29) 05:21,3 (29) 07:12,0 (29) 07:12,0
68 WALTER Rapha‘l La Passepierre Ch‰teau-Salins 02:06,3 (31) 04:24,6 (28) 06:48,5 (27) 09:06,5 (28) 09:06,5
68 CHAMPIER Justin Roanne - Le Coteau AV 01:43,1 (33) 03:32,4 (30) 05:23,9 (30) 07:13,2 (31) 07:13,2
69 LACROIX Baptiste Butry sur Oise VOA 1 02:07,8 (33) 04:29,7 (28) 06:54,5 (27) 09:11,2 (31) 09:11,2
69 VERDIER Romain MONTPITOL ACLL 01:47,3 (34) 03:36,7 (31) 05:25,9 (32) 07:13,7 (36) 07:13,7
70 BRUNIER Louka Orleans-Olivet AC 2 01:46,2 (33) 03:34,8 (29) 05:25,3 (28) 07:14,6 (30) 07:14,6
71 SIMONIN Clement Mittersheim US 5 01:49,5 (26) 03:40,2 (25) 05:31,6 (24) 07:15,3 (29) 07:15,3
72 BARBELIN Corentin Mittersheim US 7 01:43,0 (30) 03:31,8 (29) 05:24,4 (28) 07:16,2 (32) 07:16,2
73 GORGELIER Victor Lagny SN 3 01:43,9 (31) 03:31,1 (30) 05:23,8 (28) 07:17,1 (27) 07:17,1
74 DUPONT Paul Saint Quentin Av 3 01:48,3 (30) 03:38,8 (28) 05:30,8 (28) 07:18,0 (31) 07:18,0
75 BUSSY Aurle Nogent sur Seine CA 01:39,5 (29) 03:28,1 (29) 05:26,1 (27) 07:18,4 (28) 07:18,4
76 DETRE Romain Lagny SN 4 01:47,5 (30) 03:36,8 (29) 05:29,4 (27) 07:19,4 (29) 07:19,4
77 SERRE Jules Valence Av 4 01:48,4 (31) 03:37,6 (31) 05:28,8 (31) 07:21,2 (32) 07:21,2
78 FERNANDES Diego France CN 3 01:42,6 (33) 03:31,4 (31) 05:26,5 (32) 07:22,3 (32) 07:22,3
79 DELANNOY Nathan Saint Quentin Av 6 01:48,6 (32) 03:40,4 (30) 05:32,7 (28) 07:22,9 (30) 07:22,9
80 LETEINTURIER Vincent Melun CN 4 01:45,8 (28) 03:38,5 (29) 05:33,2 (29) 07:23,0 (31) 07:23,0
81 LAHAUSSOIS Theophile France CN 10 01:49,2 (30) 03:40,6 (29) 05:32,7 (28) 07:24,5 (28) 07:24,5
82 OWEN Che Rhys TOWY Rowing Club WALES 01:44,9 (35) 03:36,9 (32) 05:32,4 (33) 07:29,0 (35) 07:29,0
83 DEVILLARD Corentin Corbeil ASCE 91 2 01:48,1 (30) 03:39,7 (28) 05:34,6 (30) 07:29,4 (29) 07:29,4
84 VADON Mathieu ROANNE-LE COTEAU AV 01:49,8 (27) 03:43,2 (28) 05:37,5 (30) 07:30,3 (30) 07:30,3
85 SAUVIGNON Killian Corbeil ASCE 91 3 01:47,7 (33) 03:42,1 (31) 05:40,1 (32) 07:37,5 (34) 07:37,5
86 LUONGO Valentin Mittersheim US 2 01:51,8 (27) 03:46,6 (24) 05:43,4 (24) 07:38,3 (26) 07:38,3

Event sponsors