Results 2019

To view the results of WRICH 2019 in Long Beach, California (USA), click here.
To view the results of the WRICH 2018 in Alexandria, Virginia (USA), click here.
The table below shows the results of the 2019 French Championships.

Back to the list of events

Epreuve individuelle Junior 14-16 ans Femme 2000m

Place Name Country age Structure 500 1000 1500 2000 Finish
1 CANIARD LOU-ANNE FRANCE SEDAN AV 07:04.4
2 BOTEZATU RUXANDRA FRANCE NICE CN 07:14.4
3 MOUCHET EMILIE FRANCE AIX LES BAINS EN AVIRON 07:14.6
4 OUDET AGATHE FRANCE BASSE SEINE SN 07:15.3
5 PORQUET ORLANE FRANCE GRAVELINES USA 07:16.5
6 BOULORE MOIRA FRANCE NANTES CA 07:21.9
7 TOUTOUX GWENDOLINE FRANCE LE HAVRE SHA 07:24.8
8 PETITJEAN MARGAUX FRANCE PONT A MOUSSON SN 07:27.2
9 LAGARDE CAROLINE FRANCE TOULOUSE A 07:28.1
10 REY NOUZARET ILONA FRANCE LYON CALUIRE AC 07:28.8
11 AUBERT AMANDINE FRANCE DUNKERQUE SP 07:32.6
12 ROUBIN JEANNE FRANCE LILLE AUN 07:33.2
13 VAUCORET FLEUR FRANCE AIX LES BAINS EN AVIRON 07:33.8
14 DERIEMONT CHLOE FRANCE REIMS CN 07:35.0
15 AGOSTINI NAIS FRANCE TOULOUSE A 07:36.0
16 GOESSENS MAYA FRANCE DOUAI ASE 07:36.1
17 SEPE NOEMIE FRANCE REIMS CN 07:38.3
18 CHAGNOT MARION FRANCE NANCY SN 07:40.1
19 DESVEAUX ALMA FRANCE ENCOURAGEMENT - SESN 07:40.2
20 CASAVECCHIA JULIETTE FRANCE PONT A MOUSSON SN 07:40.9
21 LANJARD COLINE FRANCE ANNECY CN 07:43.7
22 MOUHLI MAELYS FRANCE MACON SR 07:44.1
22 BARTEZ CHARLOTTE FRANCE HAUTE SEINE SN 07:44.1
24 AUBELEAU ROSE FRANCE TOULOUSE A 07:44.5
25 COTIN-QUIGNON EVA FRANCE PONT A MOUSSON SN 07:48.7
26 CHIAVINI GAIA UMBRA FRANCE MONACO SN 07:49.0
27 RIVIERE CAROLINE FRANCE VILLENEUVE AV 07:49.3
28 MONGIN APOLLINE FRANCE SOISSONS SN 07:49.8
28 SELLIER JEANNE FRANCE REIMS REG 07:49.8
30 GOUJON MIA FRANCE NICE CN 07:50.4
31 BERNY COLINE FRANCE FRANCE CN 07:52.5
32 WANG L?A FRANCE NANTES CLL AV 07:52.9
33 ROCHE JEANNE FRANCE MARSEILLE CA 07:53.1
34 RONCIN MAELLE FRANCE LE HAVRE SHA 07:53.6
35 LEVESY JULIE FRANCE MANOSQUE AC 07:54.5
36 BOSQUET MYA FRANCE LORIENT A SCORFF 07:54.9
37 SCHLERNITZAUER ANNA FRANCE LA SEYNE SUR MER AV 07:56.6
38 LEHEUP SYDNEY FRANCE ENCOURAGEMENT - SESN 07:57.8
39 PEJIC ADA FRANCE BUTRY SUR OISE VOA 07:58.4
40 PACCHIODO ALEXANDRA FRANCE LYON AUN 07:59.0
41 CHATAIGNER MARGOT FRANCE BASSE SEINE SN 07:59.6
42 DEMOTIE ANAIS FRANCE REIMS CN 08:01.0
43 JEN WEGERDT AGATHA FRANCE NANTES CLL AV 08:01.4
44 GUYOTAT VIANNEYTTE FRANCE LYON AUN 08:03.2
45 HEURLIER AMANDINE FRANCE SAINT QUENTIN AV 08:03.7
46 GRESSE EVE FRANCE VILLENEUVE AV 08:04.7
47 GANDIBLEUX ELIZABETH FRANCE NANTES CLL AV 08:06.4
48 DOLINSKI LUCIE FRANCE MANTES AS 08:08.7
49 DEGEORGES SALOME FRANCE LORIENT A SCORFF 08:08.8
50 TELLO ADAM AMANDA ESPAGNE MONACO SN 08:09.4
51 MELENCHON EVA FRANCE SAINT QUENTIN AV 08:09.6
52 SAWICKI LILYROSE FRANCE PONT A MOUSSON SN 08:09.7
53 LE PAJOLEC TIPHAINE FRANCE NANTES CLL AV 08:09.8
54 GORGUET CELINE FRANCE PERREUX SN 08:10.2
55 ROUYER JULIETTE FRANCE COMPIEGNE SN 08:11.3
56 LAMARCA CASSANDRE FRANCE TALLOIRES CN 08:12.6
57 MARQUIS INES FRANCE NANTES CLL AV 08:12.9
58 BREDEL SARAH FRANCE DECINES AV 08:16.1
59 LEPRA JULIANNE FRANCE MONACO SN 08:17.6
60 MAZY LOU ANNE FRANCE REIMS CN 08:18.2
61 PHILIBERT MARIE FRANCE METZ SR 08:18.7
62 DUFANDEOU INES FRANCE CHARLEVILLE MEZIERES CN 08:20.0
63 COIFFARD FANNY FRANCE LYON AUN 08:20.6
64 CARDOT CHLOE FRANCE SAINT QUENTIN AV 08:21.1
65 HAMMEL JULIETTE FRANCE ANNECY LE VIEUX CS 08:22.3
66 LUBUMA MATINA FRANCE ENGHIEN SN 08:23.9
67 LOMBARD AIMEE FRANCE FRANCE CN 08:24.9
68 AOMAR LENA FRANCE CHARLEVILLE MEZIERES CN 08:28.5
69 ROBERT JULIETTE FRANCE NANTES CLL AV 08:29.6
70 MARTIN ELEANOR FRANCE MANOSQUE AC 08:36.8
71 LANGLET ISALINE FRANCE CORBEIL ASCE 91 08:41.8
72 PHILIBERT CHLOE FRANCE MONACO SN 08:42.7
73 SCHMITZ ADA FRANCE CHARLEVILLE MEZIERES CN 08:44.2
74 PACIOSELLI ANAIS FRANCE CORBEIL ASCE 91 08:47.5
75 BARBARIN CELIA FRANCE SAINT QUENTIN AV 08:54.3
76 MARIE JEMIMA FRANCE ENGHIEN SN 08:58.3
77 SERRES ELOISE FRANCE MANOSQUE AC 08:58.5
78 CHRETIEN FLAVIE FRANCE CREIL ENO 09:05.1
79 GUICHARD BERTILLE FRANCE ENGHIEN SN 09:13.9
80 ROBIN-CHAMPIGNEUL VICTOIRE FRANCE FRANCE CN 09:22.5
81 MAILLEAU HANAE FRANCE ENGHIEN SN 09:41.0
82 ARBAUT ANNA-LOU FRANCE ENGHIEN SN 09:44.1
83 LE MOUEL MAE FRANCE LA SEYNE SUR MER AV 10:08.0

Event sponsors